مقالات

مزایا و معایب آرایشگری چیست؟

مزایا و معایب آرایشگری چیست؟

آشنایی با آرایشگری:

مزایا و معایب آرایشگری چیست؟

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به شغل آرایشگری علاقه مند هستید و از روبرو شدن با افراد متفاوت لذت میبرید بدانید که این شغل مناسب شماست.

از سالیان دور انسانها همیشه به زیبایی اهمیت زیادی میدادند،آراستگی و نمای ظاهری هر فرد میتواند نشان دهنده شخصیت افراد باشد و در مراودات اجتماعی تاثیر زیادی داشته باشد.

و البته دلیل دیگر آرایش برای افراد پنهان کردن عیب های موجود در مو و صورت و همچنین زیباتر شدن میباشد.

آرایشگری علم و هنری است که به زیباتر نشان دادن افراد میپردازد. در واقع آرایش از نظر لغتی به معنای اضافه کردن و همچنین پیرایش به معنای کم کردن است.

در کشور ما آرایش بیشتر به خانوم ها اختصاص داده و میشود و از پیرایش بیشتر مردها استفاده میکنند.

در آرایشگاه های زنانه آرایشگر معمولا به کارهایی نظیر کوتاه کردن و حالت دادن و رنگ مو، آرایش کردن صورت،کاشت ناخن ، پدیکور و مانیکور و….

و آرایشگر مردانه کارهایی نظیر اصلاح صورت و کوتاه کردن و حالت دادن مو را انجام میدهد.

آرایشگری حرفه ای در جهان به یک علم تبدیل شده و اصول خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در مورد کوتاهی مو آرایشگر حرفه ای، با تجربه‌ای که دارد فرم صورت از نظر استخوانی یا گوشتی بودن، جنس مو، اندازه گردن، اشکال هندسی سر و سایر گزینه‌ها را در نظر گرفته و سپس تصمیم می‌گیرد که مو را چگونه اصلاح کند اما در کشور ما که این شغل عمدتا به صورت حرفه ای نمی باشد، مشتری دستور می‌دهد که چه مدل مویی داشته باشد.

آشنایی با آرایشگری:

برای آرایشگر شدن می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و یا در کنار یک آرایشگر ماهر کارآموزی کنید. برای این شغل باید بتوانید مهارت های ارتباطی خوبی داشته و به بهترین شکل به مشتریان خدمات ارائه دهید. باید خلاق بوده و از آخرین مدل ها و مدها و روش ها اطلاع داشته باشید. طبق برخی تحقیقات انجام شده، آرایشگری شادترین شغل دنیا می باشد. البته در بلندمدت ممکن است آرایشگر دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد و پادرد شود.

کار آرایشگری معمولا به صورت تمام وقت است. در برخی زمان های سال مانند اعیاد تا ساعات طولانی حتی در شب ها و تعطیلات نیز آرایشگرها باید کار کنند. البته افرادی که خود سالن زیبایی و آرایشگاه دارند، تعیین ساعت کاری بر عهده خودشان است.

محل کار آرایشگر در سالن های زیبایی و آرایشگاه های مختلف است که باید شرایط خاصی داشته و مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل آرایشگری اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازار کار و میزان درآمد آرایشگر ارائه می شود.

وظایف یک آرایشگر چیست؟

یک آرایشگر تازه کار حتما باید کارهای زیر را انجام دهید :
خوش برخوردی با مشتریان

شستشوی موهای و صورت مشتریان

کوتاهی موها به چند روش ساده

آماده نگه داشتن کلیه لوازم آرایش و پیرایش
نظافت مداوم سالن آرایشگاه

نوبت دهی منظم به مشتریان

شما موظف هستین که با مشتری در مورد درخواستشان صحبت کرده و مشاوره لازم را جهت بهتر شدن آرایش و پیرایش افراد به آنها ارائه دهید.

به طور کلی کار یک آرایشگر ماهر عبارتند از :

۱٫کوتاه کردن و مدل دار کردن مو
۲٫رنگ کردن، فرکردن یا صاف کردن مو
۳٫دادن مشاوره در خصوص مشکلات پوست و مو
۴٫انجام اصلاح ابرو و صورت
۵٫انجام آرایش های صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها ( در آرایشگاه های زنانه)
۶٫رعایت کامل اصول بهداشتی در کار
۷٫تهیه مواد و وسایل لازم برای آرایشگاه

در آرایشگاه های بزرگ معمولا آرایشگرها به صورت تخصصی کار می کنند به عنوان مثال یک آرایشگر فقط کار کوتاهی مو و دیگری کار رنگ کردن مو را انجام می دهد. در آرایشگاه های کوچک معمولا یک یا دو آرایشگر همه کارهای مشتریان را انجام می دهند.

مهارت و دانش مورد نیاز آرایشگری
مهارت های عملی خوب
خلاقیت و داشتن ذوق هنری – به عنوان مثال آرایشگر در انتخاب مدل و رنگ مو با توجه به رنگ پوست و نوع چهره مشتری، بهترین ها را به او پیشنهاد بدهد.
مهارت های ارتباطی عالی که در جذب مشتری در این کار بسیار مهم و تاثیرگذار است.
توان ارائه خدمات مناسب به مشتری
اطلاع از مدهای جدید
یادگیری روش های جدید
آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی
آراستگی ظاهری

مزایا و معایب شغل آرایشگری

مزایا و معایب آرایشگری چیست؟

شغلی بسیار محبوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که معمولا افراد با انتخاب این حرفه، به دنبال علاقه خود می روند. این مزیتی بزرگ برای بسیاری از آرایشگران تازه کار مهم است. اگر کار خسته کننده ای دارید یا بهش علاقه ندارید باید دنبال کاری بروید که مشتاق آن هستید.

باید عاشق کارتان باشید و خودتان را متعهد کنید که بهترین خودتان در آن کار نشان دهید و گرنه کار کردن تبدیل به روزمرگی می شود. برای کاری که شوق و ذوق برای انجام دادنش دارید، وقت بگذارید تا دیدگاه جدیدی به زندگی پیدا کنید.
به جای انجام روزانه کاری که دوست ندارید کاری که باعث شادتر شدن و احساس رضایتمندی بیشتر شما می شود، را انجام دهید.
بیشتر اوقات زندگی شما در حال کار کردن هستید و نمی توانید ۸۰% اوقات ناراضی باشید.
احساس فعلی خود را نسبت به شغل تان در نظر بگیرید. اگر به شما احساس ترس و اظطراب میدهد پس جای اشتباهی را برای کار کردن انتخاب کردید.

برنامه ریزی بصورت انعطاف پذیر

یکی از مزایای آرایشگری آن هم به صورت مستقل این است که شما می توانید برنامه ریزی انعطاف پذیری داشته باشید. این دست شما است که از کار تمام وقت خود استعفا دهید و به طور کلی وارد این حوزه شوید، یا اینکه تنها زمان های خالی خود را به آرایشگری اختصاص دهید.

در بیشتر مواقع آرایشگران مستقل مسئول زمان و برنامه ریزی خودشان هستند. شما می توانید وقت هایی بر اساس شرایط زندگی شخصی خودتان برای مشتری تعیین کنید یا زمان هایی که مشتری ها در دسترس نیستند، کارهای دیگری انجام دهید.

درآمدزایی خوب

یکی از مزایای آرایشگری این است که در صورت حرفه ای و مطرح شدن در این کار، می توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید. مسلما آرایشگری را می توانیم یکی از پردرآمدترین حرفه ها بنامیم. پس اگر قرار است در این حیطه فعالیت کنید، حتما سعی کنید بهترین باشید.

معایب شغل آرایشگری

بودجه شروع نامشخص

مشاغل فرصتی برای کسب درامد و راحتی زندگی ما فراهم می کنند. در واقع در ابتدای کار آرایشگری شما بیکار نیستید، ولی ممکن است چالش هایی سر راه شما قرار بگیرد. داشتن درآمد ثابت مزیت بزرگی است، چرا که از زمان و مقدار پولی که دریافت خواهید کرد اطلاع خواهید داشت.
یک آرایشگر تازه کار درآمد متغیر و غیرقابل پیش بینی دارد. به همین منظور می توانید در سالن های آرایشی و زیبایی دیگر شروع به کار کنید. این کار باعث کسب تجربه و مهارت از آرایشگران حرفه ای می شود.

بازار تغریبا اشباع شده

این روزها که همه افراد به دنبال کسب و کارهای پردآمد هستند، با این شغل آشنایی دارند. به همین دلیل می بینیم که بازار از شغل ارایشگری اشباع شده است. از این رو، با شروع فعالیت ممکن است نتوانید سهم زیادی از بازار را در اختیار بگیرید؛ چرا که همکاران شما پیش تر و یا بعدتر این کار را خواهند کرد و بخشی از مشتریان را از آن خود می کنند.

خستگی کار زیاد

کارکردن مداوم فرد را خسته می کند. اما باید بدانید از آنجایی که آرایشگری همراه با فعالیت فیزیکی است، لذا خستگی در آن بسیار است. به خصوص که مدام دست های شما مشغول هنرنمایی هستند. پس اگر قرار است وارد این حیطه فعالیت شوید، مقاوت بدنی خود را بسنجید.

مزایا و معایب شغل آرایشگری

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید. پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده کنید

نماینده فروش تجهیزات پزشکی و زیبایی ناصری


اطلاعات تماس: ۰۹۳۸۸۹۵۰۲۲۳

واتساپ : ۰۹۳۸۸۹۵۰۲۲۳

اینستاگرام: tajhiznaseri

تلگرام:  tajhiznaseri

ایمیل: mojhebeauty@gmail.com

ایتا: tajhiznaseri

روبیکا: tajhiznaseri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *