مقالات

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی از وسایل پیشگیری و تشخیص و محافظت کننده از بیماران تشکیل شده است. به نحوی که وجود داشتن آنها در کنار بیمار میتواند نیازهای آنها را برطرف کند و روند بهبودی بیمار را تسریع ببخشد.

و همچنین بسیار پرکاربرد در مطب ها و بیمارستانها و حتی امروزه در منازل هستند.

حتما برای شما اتفاق افتاده که به مراکز درمانی و یا فروشگاهای تجهیزات پزشکی مراجعه کنید و اطلاعات کافی نداشته باشید ، حتی از قیمت تجهیزات پزشکی مطلع نباشید و بدون شناختن کافی و بصورت تصادفی خرید کرده باشید.

که حتما نتیجه آن ضررهای مالی و ایجاد دغدغه های فراوان فکری و روانی برای شما خواهد بود . پس توصیه ما این است در این مقاله جامع با ما همراه باشید تا تجهیزات پزشکی و دسته بندی آنها را بشناسید . و اطلاعات و شناخت خود را نسبت به تجهیزات پزشکی کامل کنید. و یاد آور خواهیم شد که طبق چه اصولی دسته بندی صورت میگیرد؟ همچنین با انواع آن ها، آشنا میشویم .

آشنایی با کالاها و تجهیزات پزشکی :

به طور کلی تجهیزات پزشکی به هرگونه کالا , ابزار, دستگاه یا ماشینی که در پیشگیری و تشخیص یا درمان بیماری,اندازه گیری, ترمیم و تصحیح یا اصلاح ساختار و عملکرد بدن برای اهداف بهداشتی, پژوهشی و آموزشی استفاده می شود .

دسته بندی تجهیزات پزشکی :

با توجه به تعاریف بالا توانستم زمینه ای روشن از تجهیزات پزشکی را خدمت شما دوستان بیان کنیم . حالا باید دسته بندی تجهیزات پزشکی را بر اساس نوع کارکرد شناسایی کنیم.تنوع و تعداد زیاد کالاها و اقلام پزشکی کاربردهای مختلفی را برای آن در ذهن تداعی می کند. اما به طور کلی بر دو اساس تقسیم بندی انجام می گیرد.

طبقه بندی تجهیزات بر اساس نوع کارکرد:

طبقه بندی تجهیزات بر اساس کاری:

الف_ پیشگیری

ب- تشخیص

ج- درمان

د- پشتیبانی 

دسته بندی تجهیزات بر اساس کاری :

با توجه به میزان تاثیر پذیری بر سلامت بدن افراد به سه دسته کلاس A کلاس B کلاس C تقسیم بندی میشود.

کلاس A: با پایین ترین احتمال ایجاد خطر بر سلامت ما و کم اثرترین تجهیزات در این گروه قرار میگیرند و تجهیزاتی همچون انواع باند و دستکش پزشکی و ماسک دارای حداقل کنترل انجام شده بوده و طراحی ,تولید با رعایت حداقل قوانین شرایط تولید با کیفیت میباشد .

کلاس B: در این دسته بندی کنترل و نظارت گسترده‌ای بر فرایند تولید نسبت به گروه a صورت می پذیرد .نیز نیاز به یکسری کنترل های ویژه دارند. محصولاتی همچون انواع تشک های بیمارستانی و بیمار و کیسه های آبگرم .

کلاس C : حساس ترین دسته کالای پزشکی و دقت در عملکرد تجهیزات به علت رابطه مستقیم با جان و سلامتی بیمار بشمار میرود. تشخیص ,کنترل ,درمان در رده بندی این گروه قرار می گیرد .

تولیدات این گروه علاوه بر کنترل های اولیه و عمومی , کنترل بعدی کیفی دقیق و گسترده‌ای مدنظر قرار می‌گیرد , تا از هر بابت از صحت و سلامت دستگاه اطمینان حاصل گردیده و از خطر افتادن جان انسانها جلوگیری به عمل آید . تجهیزاتی همچون انواع تجهیزات بیمارستانی, انواع فشارسنج ها , مانیتورینگ ضربان قلب را برشمرد .

تجهیزات پزشکی بر اساس نوع کارکرد:

تجهیزات پزشکی تشخیصی :

به ابزارهای اطلاق می گردد که در بیمارستانها ,کلینیکها و کلیه مراکز بیمارستانی برای تشخیص شرایط و وضعیت بیماران از آنها استفاده می شود . لازم به ذکر است که انجام کلیه امور معاینات و آزمایش های مختلف به منظور درک وضعیت بیمار با تکیه به این تجهیزات انجام می گیرد.

میتوان به برخی از این ابزارها اشاره کرد که جزء پرکاربردترین این نوع تجهیزات تشخیصی محسوب می گردند.

مواردی چون اسپیرومتری ,شنوایی سنجی الکتروکاردیوگرام , الکترو انسفالوگرام , ثبت نوار عصب , سی تی اسکن , ام آر آی , تجهیزات پرتونگاری پزشکی و غیره را نام ببرید .

تجهیزات پزشکی درمانی:

تجهیزات درمانی به ابزارهایی و وسایلی اطلاق می گردد که برای درمان بیماری های خاص یا درمان هرگونه بیماری های غیر عادی و نامتناسب در یک اندام یا بافت های آسیب دیده بدن طراحی شده باشد . مانند دستگاه ساکشن ,مانیتور علایم حیاتی , چراغ سیالکتیک ,پالس اکسیمتر, الکتروکاردیوگرام , آنژیوکت , آتل و باند ها , لوازم جراحی , ست سرم ,سرنگ و سرسوزن, اسکالپ وین , باند گچی و غیره است.

تجهیزات پزشکی پشتیبانی:

این نوع تجهیزات به حفظ عملکرد بدن کمک شایانی می نماید, که بدون استفاده از این تجهیزات عملکرد برخی از اندامهای بدن دشوار و غیر ممکن است و ممکن است نتایج فاجعه بار را به وجود آورد .انواع مختلفی از این تجهیزات همچون دستگاه های اکسیژن ساز ,دستگاه های دیالیز, دستگاه های ریه و قلب , دستگاه بای پس قلبی, دستگاه تنفس مصنوعی و غیره را نام برد .

تجهیزات آزمایشگاهی :

استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی اغلب در آزمایشگاههای تشخیصی دیده می شود . این نوع تجهیزات به منظور تجزیه و تحلیل مواد بیولوژیکی , ژن ها در نظر گرفته می‌شوند .

متداول ترین نمونه تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی مانند تجهیزات جمع آوری خون , آنالیز کننده های الکترولیت , آنالیز کننده های گاز خون , تجزیه و تحلیل آزمایش دارو , تجزیه و تحلیل ادرار , سیستم های میکرو بیولوژی نام برد .

دسته بندی تجهیزات پزشکی بر اساس کلاس کاری :

کلاس A :

میزان خطر و اثرات این دسته از اقلام پزشکی بر روی افراد بسیار کم اثر است. طراحی و تولید این کالاها به صورت ساده انجام میپذیرد. و حداقل کنترل قانونی را دارند.

کلاس B :

تجهیزاتی که در این دسته قرار دارند ، نیاز به کنترل‌های بیشتری نسبت به گروه A دارند. تجهیزاتی مانند کیسه آب گرم ، تشک مواج در این دسته قرار میگیرند.

کلاس C :

حساس ترین دسته کالای پزشکی در عملکرد, و در نظر گرفتن جان بیمار به آن‌ها بستگی دارد. از این نوع اقلام و تجهیزات معمولا برای تشخیص، کنترل و درمان بیماری ها استفاده میگردد. کنترل‌های بسیار ویژه و آزمایشات و بررسی های علمی جهت کیفیت این کالاها انجام میشود. تجهیزاتی چون فشارسنج ها،مانیتور ضربان قلب ، در این گروه جای میگیرند.

امیدواریم که از این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید. پیشنهاد میکنیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده کنید

نماینده فروش تجهیزات پزشکی و زیبایی ناصری


اطلاعات تماس: ۰۹۳۸۸۹۵۰۲۲۳

واتساپ : ۰۹۳۸۸۹۵۰۲۲۳

اینستاگرام: tajhiznaseri

تلگرام:  tajhiznaseri

ایمیل: mojhebeauty@gmail.com

ایتا: tajhiznaseri

روبیکا: tajhiznaseri

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *